تجمل گرایی مهمترین مانع ازدواج در جامعه است

حجت الاسلام محمد هادی مشیری استاد حوزه و دانشگاه ، دبیر و عضو هیئت امناءاتاق فکر تبلیغ و مشاور خانواده

حجت الاسلام محمد هادی مشیری استاد حوزه و دانشگاه ، دبیر و عضو هیئت امناءاتاق فکر تبلیغ و مشاور خانواده

حجت‌الاسلام مشیری مشاور خانواده،  گفت: به طور کلی آراستگی و چیزهایی که به انسان زیبایی می‌دهد از نظر اسلام ممدوح است، زیرا میل به زیبایی و جمال امری فطری است و دین اسلام برای آن ارزش بسیاری قائل می‌شود.

زیبایی و آراستگی، آری؛ چشم و هم‌چشمی، نه

وی در ادامه افزود: اما این زیبایی و آراستگی از نظر اسلام دارای حد و حدودی است که نباید از آن فراتر رفته و به جایی برسد که فرد با به زحمت انداختن خود و فقط برای چشم و هم چشمی در مقابل دیگران به یک آرامش موقت برسد.

این استاد حوزه و دانشگاه در تبیین بحث تجمل گرایی بیان داشت: بحث تجمل گرایی از آنجایی مطرح می‌شود که فرد بدون این‌که توان مالی کافی داشته باشد در تهیه مواردی همچون؛ لباس، وسیله نقلیه و لوازم منزل به صورت افراطی برخورد و فقط به منظور عقب نماندن از دیگران دست به این اقدام می‌زند.

تجمل‌گرایی و غفلت از خدا

حجت‌الاسلام مشیری با اشاره به عواقب الگو برداری اعضای جامعه از یکدیگر در بحث تجمل گرایی، اظهار داشت: این مسأله باعث غفلت از خدا، دین و دوری از معنویت می‌شود و انسان را سرگرم زخارف و زیبایی‌های ظاهری دنیایی کرده و به جای این‌که زینت‌های دنیا را وسیله‌ای جهت رسیدن به اهداف خود بداند آن‌ها را به عنوان هدف خود تلقی می‌کند.

تجمل‌گرایی، مانع ازدواج

وی با اشاره به اثر منفی تجمل گرایی در مقوله ازدواج خاطر نشان کرد: ازدواج در کشور ما به دلیل گسترش روز افزون تجمل گرایی در بین مردم تبدیل به مانعی جهت تشکیل خانواده و رسیدن جوانان به یک زندگی سعادتمند شده است.

 این مشاوره خانواده و ازدواج در ادامه افزود: این موضوع به صورت یک چالش همگانی تبدیل شده است به طوری‌که فرد جهت رسیدن به ازدواج باید مقدمات زیادی را فراهم و عمر فراوانی را صرف کند تا بتواند از چالشی به نام تجملات عبور کند؛ که این را نه عقل می‌پسندد و نه شرع آن را درست می‌داند. 

غیر واقع بینی، عامل تجمل‌گرایی

وی با اشاره به علت اصلی رواج تجمل گرایی در بحث ازدواج بیان داشت: علت اصلی در گسترش تجملات این است که خانواده‌ها در زمینه ازدواج واقع‌بینانه حرکت نمی‌کنند؛ بدین معنا که در خرید لوازم و اسباب زندگی اعتدال را رعایت نکرده و بیش از توان مالی خود خرید می‌کنند.

 وی در ادامه به بیان عوامل دوری جوانان از ازدواج پرداخت و اظهار داشت: مشکل اصلی جامعه این است که افراد بیش از توان مالی خود در ازدواج هزینه می‌کنند و حتی حاضر هستند به زیر دین دیگری رفته اما مراسمی به صورت مجلل برگزار شود که این امر برای برخی ممکن است ولی برای بیشتر مردم با سختی همراه است که این عاملی می‌شود تا جوانان از ازدواج گریزان باشند.

    استاد دروس عالی حوزه با اشاره به بالا رفتن توقع در جامعه به تبیین علل و عوامل آن پرداخت و بیان داشت: بالا رفتن توقع در جامعه ناشی از رسم و رسومات غلطی است که در جامعه حاکم و به مرور تبدیل به یک پذیرش اجتماعی شده است.

مشیری در ادامه افزود: اکنون شخصی برای تشکیل زندگی و  ازدواج می‌تواند با کمترین هزینه ممکن نسبت به آن اقدام نماید اما بعد از آن باید جوابگوی کلی افراد از خانواده ،فامیل، دوست و همسایه باشد که به چه علت این‌گونه رفتار کرده و چرا برای بهترین شب زندگی خود بهتر از این هزینه نکرده است.

ازدواج آسان

حجت‌الاسلام مشیری با اشاره به تاکید اسلام در برگزاری هر چه آسان‌تر مراسم ازدواج برای همه افراد جامعه اظهار داشت: در اسلام دادن ولیمه به عنوان یک امر مستحب شمرده شده و حتی زوجین را به برگزاری یک مراسم ساده برای ابراز شادی و جشن، توصیه شده است.

وی در ادامه افزود: قرآن در سوره نور آیه ۳۲ تاکید دارد که لوازم و زمینه ازدواج مردان و زنان مجرد را فراهم کنید و از فقر خود نهراسید زیرا خداوند خود وعده داده است که به مثابه ازدواج و تشکیل زندگی، آنان را غنی خواهد کرد؛ اما سیستم فعلی حاکم بر جامعه از سیستم الهی فاصله زیادی گرفته است.

این کارشناس مذهبی همچنین بیان داشت: در جامعه کنونی وقتی جوانی قصد تشکیل زندگی داشته باشد ابتدا او را ترغیب به تأمین مسائل مالی می‌کنند و سپس ازدواج؛ اما قرآن عکس این قضیه را مطرح می‌کند و به مولد اقتصادی بودن ازدواج اشاره و آن را عاملی جهت رونق اقتصادی می‌داند.      

راه‌کارهای ترک تجمل‌گرایی

حجت‌الاسلام مشیری با اشاره به راه کارهای ترک تجمل گرایی و مصرف گرایی به عبور از مانعی بزرگ به نام پذیرش اجتماعی تاکید کرد و گفت: برای اینکه بتوان جامعه را از این چالش بزرگ خارج کرد ابتدا باید پذیرش اجتماعی و جو حاکم بر جامعه را که به دلیل وجود سنت و روش‌های غلطی که در آن حاکم است را با انجام اقدامات فرهنگی نسبت به حل آن اقدام کرد.

وی در پایان افزود: برای ایجاد جامعه ای عاری از هر گونه تجمل گرایی باید با انجام اقدامات فرهنگی ـ آموزشی همچون شفاف سازی و اطلاع رسانی به جامعه از پیامد های ناشی از تجمل گرایی و همچنین برگزاری مراسمات ساده ازدواج با حداقل هزینه از سوی افراد سرشناس و دارای تأمین مالی، به ترویج ازدواج آسان و زندگی به دور از هر گونه تجمل اقدام کنیم.


۲ نظرات برای تجمل گرایی مهمترین مانع ازدواج در جامعه است

  1. علی گفت:

    علت اصلی تجملات اینه که خانواده‌ها در خرید لوازم و اسباب زندگی واقع‌بینانه حرکت نمی‌کنند و بیش از توان مالی خودشان خرید می‌کنند.و حتی حاضرند به زیر دین رفته اما مراسم مجلل برگزار شود.

  2. عابد گفت:

    بسم الله الرحمن الرحیم

    به نظر من علت اصلی عدم توجه به اهداف ازدواج هست.خیلی وقتها ما ازدواج را هم مثل بسیاری از کارهای دیگری که انجام میدیم بدون توجه به اهداف و خاصیتهاش ، به صورت یک کار معمول و بدیهی در نظر میگیریم که باید در یک سنی یا در یک شرایطی انجام شود. این آفت کلیه بسیاری از اعمال ماست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 1 = 2