شرح صدر؛ عاملی مهم در گذر از بحران های زندگی مشترک

حجت الاسلام واعظ موسوی با اشاره به نقش گذشت و اغماض در حفظ زندگی مشترک، گفت: نگاه جوانان در ازدواج باید مبتنی بر واقعیت باشد نه ایده آل ها؛ وجود چالش ها در زندگی مشترک امری بدیهی است که با تقویت آستانه تحمل و سعه صدر قابل رفع است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد،حجت الاسلام سیدمهدی واعظ موسوی، کارشناس و مشاور خانواده عصر امروز در چهارمین همایش از سلسله همایش های ویژه مجردین جشنواره خوشبختی در محل تالار رازی با اشاره به جایگاه ازدواج در رشد و تعالی زن و مرد، در تبیین عوامل زمینه ساز ازدواج موفق، گفت: لازم است همسران پیش از ازدواج تا حدودی با موضوعات روانشناسی مرتبط با جنس مکمل آگاه باشند و این آگاهی را که سبب قدرت و توانمندی بیشتر آنان در جلب رضایت همسر در مسیر زندگی مشترک می شود، به تدریج افزایش دهند.

عضو اتاق فکر تبلیغ خراسان تصریح کرد: برای مثال اگر مردی توانایی ایجاد حس محبوبیت و دلبری در همسرش را داشته و او را از جهت عاطفی اشباع کند، مردی موفق و خوشبخت است چرا که همسر او مهمترین نیاز خود را محقق یافته می بیند و درصدد جبران خواهد بود.

حجت الاسلام واعظ موسوی اظهار کرد: همچنین اگر زنی حس مقبولیت و اقتدار را در همسرش ایجاد کند و به تعبیر قرآن کریم مرد را قوام زندگی خود بداند، مرد نیز انگیزه بیشتری در حمایت و پشتیبانی از خانواده خود خواهد داشت.

ویژگی های خانواده متعالی و متعادل

کارشناس مشاور خانواده در ادامه، ضمن سطح بندی خانواده ها در سه سطح خانواده متعالی، متعادل و نامتعادل، افزود: در خانواده متعالی زن و مرد هر دو از ویژگی هایی همچون گذشت، صبر، مهرورزی و وفاداری برخوردارند و هر یک در جهت تامین آسایش و رضایت دیگری تلاش می کند.

عضو اتاق فکر تبلیغ خراسان اضافه کرد: این در حالی است که در خانواده متعادل ممکن است زن یا مرد ویژگی های فوق را نداشته و همسر او ناچار باشد برای حفظ تعادل زندگی مشترک، نسبت به برخی مسائل اغماض داشته و از آنها چشم پوشی کند که این اغماض و گذشت در خانواده های امروز کمرنگ تر شده و همین امر در میزان افزایش آمار طلاق نقشی تعیین کننده دارد.

حجت الاسلام واعظ موسوی ابراز کرد: در خانواده های سطح سوم یا نامتعادل، عدم سنخیت زن و مرد از ابتدای زندگی و پیش از روبرو شدن با چالش ها و مسائل مهم زندگی نمایان می شود. در این نوع خانواده اغلب خودمحوری، سلطه گری و حس برتری جویی حاکم است و جدایی موضوعی قابل پیش بینی در آن است که انجام مشاوره پیش از ازدواج، در پیشگیری از تشکیل چنین خانواده هایی موثر خواهد بود.

تأثیر شیوه تربیتی والدین در میزان موفقیت فرزندان در ازدواج

این مشاور خانواده به تاثیر شیوه تربیتی والدین در میزان موفقیت فرزندان در ازدواج نیز اشاره کرد و گفت: با کاهش تعداد فرزندان در خانواده ها میزان توجه  والدین به آنان افزایش یافته و تقریبا همه نیازهای فرزندان اعم از نیازهای مالی و عاطفی از سوی والدین تأمین می شود که این امر سبب خواهد شد شخصیت فرزندان وابسته و متکی رشد یافته و پس از ازدواج نتوانند زندگی مستقل خود را مدیریت کنند.

عضو اتاق فکر تبلیغ خراسان ادامه داد: بر این اساس، باید فرصتی برای فرزندان ایجاد کرد که پیش از ازدواج در فضاهایی امن مسؤولیت های مختلف را تجربه کرده و با تلخی و شیرینی های آن آشنا شوند.

از چالش های زندگی با سعه صدر عبور کنیم

حجت الاسلام واعظ موسوی یادآور شد: نگاه جوانان در ازدواج باید مبتنی بر واقعیت باشد نه ایده آل ها؛ وجود چالش ها در زندگی مشترک امری بدیهی است که با تقویت آستانه تحمل و افزایش سعه صدر قابل رفع است.

گفتنی است، در پایان این همایش، جوادی، مدیر ستاد ازدواج دانشجویی کشور توضیحاتی را درباره تأسیس مرکز همسرگزینی در استان خراسان رضوی ارائه کرد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 + = 5