انتقادناپذیری و خودبینی از آفات مسؤولیت است

انتقادناپذیری و خودبینی از آفات مسؤولیت است
دبیر مجمع علمای خراسان شمالی گفت: انتقادناپذیری، خودبینی، تفاخر و افتخار به مال و منال و مقام موریانه‌ای است که فرصت خدمت را از فرد مدیر و مسؤول می‌گیرد.

حجت‌الاسلام اصغر قدیمی، دبیر مجمع علمای خراسان شمالی، امروز در دیدار شماری از مسؤولان استان، با تأکید بر بالا بردن آستانه نقدپذیری از سوی مسؤولان، اظهار کرد: انسان عجول و نابردبار تاب تحمل کوچک‌ترین انتقاد را ندارد و بر می‌آشوبد.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی کاستی‌های مدیریتی فرد به او منتقل نشده و درنتیجه پایه‌های کاری و دوام مسؤولیت او لرزان خواهد بود.

حجت‌الاسلام قدیمی خاطرنشان کرد: ازاین‌رو امام علی (ع) می‌فرماید: «الحلم عشیره» و تأکید می‌کند که بردباری، خویشاوندی است.

وی با اشاره به آسیب‌ها و آفت‌های مدیریت، افزود: فخر و خودبرتربینی یکی از این آفت‌ها است؛ زیرا موقعیت‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ممکن است لغزنده شوند و انسان را از فراز به فرود بیندازند.

حجت‌الاسلام قدیمی اضافه کرد: امام علی (ع) در این زمینه می‌فرماید: «ثَلاثٌ یمتَحَنُ بها عُقولُ الرِّجالِ، هُنَّ: المالُ و الوِلایهُ و المُصیبَهُ»؛ خرد انسان‌ها با سه چیز مال و ثروت، قدرت و موفقیت و مصیبت آزموده می‌شود.

وی ادامه داد: اگر انسان به جایی رسید و مست نشد مرد است، اگر برخوردار و ثروتمند شد؛ اما غرور پیدا نکرد خودساخته است و اگر غرق در مصیبت‌ها شد و شِکوه و شکایت نکرد عاقل است.

حجت‌الاسلام قدیمی با بیان اینکه این موفقیت‌ها همان‌گونه که بالابر است می‌تواند عامل سقوط انسان هم شود، اظهار کرد: امام علی (ع) فرمود: «آفهُ الرِّیاسهِ الفَخْرُ»؛ آسیب و آفت مسؤولیت خودبینی و به خود بالیدن است.

دبیر مجمع علمای خراسان شمالی تصریح کرد: تفاخر، تکاثر، افتخار به مال و منال و مقام موریانه‌ای است که فرصت خدمت را از فرد مدیر و مسؤول می‌گیرد.

وی افزود: رسیدن به جایگاه اجتماعی، سیاسی و اقتصادی ممکن است در انسان حالتی ایجاد کند که همواره خود را از دیگران یک سر و گردن برتر ببیند و درواقع فراقانونی عمل کند و حتی به جایی برسد که انتقادناپذیری و سرکشی و طغیانگری هم از او دیده شود که این خصلت منفی، آفت بزرگی برای انسان قدرتمند و موفق است.

حجت‌الاسلام قدیمی اضافه کرد: امام علی (ع) در این راستا می‌فرماید: «آفَهُ الاِقتِدارِ البَغی وَالعُتُوُّ» و تأکید می‌کند که آفت انسان باقدرت، ظلم و سرکشی است.


یک نظر برای انتقادناپذیری و خودبینی از آفات مسؤولیت است

  1. سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم
    باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 + 4 =