برای استقلال رسانه ملی تدبیری اندیشیده شود

حضرت آیت الله مکارم شیرازی تأکید کرد: ای کاش تدبیری اندیشیده شود که استقلال رسانه ملی حفظ شده تا مسائل را کاملاً به صورت بی طرف بیان کند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی عصر در دیدار رییس صدا و سیما با اشاره به خوانش های متفاوت از رویکرد رسانه اظهار داشت: امروز غرب در رویکرد رسانه ای خود خواسته های مردم اعم از مشروع و نامشروع را مورد توجه قرار داده و از آنها تبعیت می کند، از این جهت با ابتذال اخلاقی مواجه شده و آسیب های فراوانی دامنش را گرفته است.

این مرجع تقلید با بیان اینکه ما در رویکرد رسانه ای خود در جمهوری اسلامی ایران رویکرد آموزشی و تربیتی را اتخاذ کرده ایم، ادامه داد: وظیفه این است که این رویکرد آموزشی و تربیتی را در قالب‌های متنوعی همچون مستند، فیلم، مسابقه، طنز یا سایر قالب‌ها به مخاطبان انتقال داد اگرچه در این رویکرد باید به خطوط قرمزی که شرع مقدس آن‌ها را روشن ساخته توجه شود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی بر لزوم صورت گرفتن نظارت دقیق و بیشتر بر امور رسانه ای از سوی صدا و سیما تأکید کرد و ابراز داشت: متأسفانه گاهی مشاهده می شود کسانی که سوابق درستی ندارند در رسانه ملی مطرح می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه برنامه های کودکان، نوجوانان و جوانان برای ما از اهمیت بیشتری برخوردار است، گفت: نسل جوان ما از تأثیرپذیری بیشتری برخوردارند و باید به این موضوع در تولیدات و محتواهای رسانه ای دقت بیشتری شود؛ گاهی در برخی از برنامه‌های کودکان و نوجوانان چهره های خشنی به چشم می خورند که برای روحیه آنان مناسب نیست و شما باید به جای نمایش این قیافه های ترسناک، برنامه هایی نمایش دهید که آرامش بیشتری به بچه ها منتقل شود.

 

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم در ادامه مسأله آموزش مجازی کودکان و نوجوانان را مورد اشاره قرار داد و با ابراز نگرانی نسبت به آینده تحصیلی این دسته از دانش آموزان اضافه کرد: آموزش های بچه ها در فضای مجازی دکوری است و نمی تواند جای آموزش حضوری را بگیرد؛ ما نگران هستیم دانش آموزانی که به صورت مجازی دروس خود را آغاز کرده اند آنگونه که شایسته است، آموزش نبینند؛ باید آرام آرام سعی کرد تا فضاهای درسی باز شده و با رعایت پروتکل های بهداشتی، نوعی جمع میان مصالح کرونایی و مصالح دانش آموزان صورت گیرد.

وی بیان کرد: احساس می شود امروز رسانه ملی دچار نوعی تناقض است، زیرا بودجه اش را از دولت می گیرد و به همین دلیل نمی تواند بسیاری از مسائل را مطرح کند؛ این در حالی است که مردم دلشان می خواهد واقعیات را از رسانه ملی بشنوند؛ ای کاش تدبیری اندیشیده شود که استقلال رسانه ملی حفظ شده تا مسائل را کاملاً به صورت بی طرف بیان کند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با ابراز خرسندی از توجه رسانه ملی به فرهنگ سازی در زمینه قیامت باوری، گفت: شما باید قیامت باوری را در عمل ترویج کنید تا مردم بدانند روز قیامت و حساب و کتابی وجود دارد؛ ما در منطق شیعه خمیرمایه های خوبی داریم که می تواند ما را در همه جا راهنمایی کند.

این مرجع تقلید در پایان ضمن تقدیر از عملکرد رسانه ملی در زمینه مقابله با ویروس کرونا خاطرنشان کرد: در این زمینه نباید افراط و تفریط صورت گیرد؛ نباید این‌گونه باشد که بعضی از رستوران ها و اماکن تفریحی باز باشد، اما نماز جمعه و اماکن مقدسه تعطیل شود؛ می دانیم که رسانه ملی در این زمینه مقصر نیست، اما می تواند در تصمیم گیری های مسؤولان مربوطه مؤثر باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 3 = 7