آیت الله واعظ طبسی در دیدار عالم برجسته اهل سنت: تروریسم باید از دنیای اسلام محو شود

آیت الله واعظ طبسی در دیدار عالم برجسته اهل سنت از کشور پاکستان گفت: تروریسم باید از دنیای اسلام محو شود. نماینده ولی فقیه در خراسان و تولیت آستان قدس رضوی امروز در دیدار با دکتر محمد طاهر القادری از علمای اهل سنت کشور پاکستان و از محققان برجسته علوم و معارف اهل بیت عصمت و طهارت(ع) گفت: امروز تروریسم به مشکل بزرگی برای جهان اسلام تبدیل شده است و جریانهای ضد اسلامی، این جریانهای فکری افراطی را تقویت می‌کنند، برای این که نشان دهند اسلام دین خشونت است.صوی تصریح کرد: شما مطالعات گسترده ای در حوزه دین دارید و می‌دانید که اسلام دین صلح، امنیت، ایجاد آرامش و زمینه‌های رفاه عمومی است و ما در اسلام به همه فرق و طوائف و مکتب‌های فکری احترام می‌گذاریم، مگر در برابر کسانی که متعرض اسلام و فرهنگ دینی ما هستند که آنجا هم باز اهل منطق هستیم. بنابراین ما باید کاملا با هوشمندی سعی کنیم که جریان تروریسم از دنیای اسلام محو شود.

اهل بیت(ع)؛ محور وحدت جهان اسلام

عضو مجلس خبرگان رهبری ضمن گوشزد کردن خطر جریان وهابیت و سلفی‌گری افزود: آنچه که برای ما و هر مسلمان اهل منطق و استدلالی نگران کننده و مخالف با تلاش دو کشور برای وحدت و همدلی است، جریان افراطی گری و تکفیری است که همه ما باید با روشی کاملا اصولی و منطقی این نقیصه را حل کنیم.

وی خطاب به قادری تأکید کرد: شما شخصیتی بانفوذ و دارای قدرت تأثیرگذاری فرهنگی و معنوی هستید و طبیعی است که انتظار از جنابعالی و همه علاقه مندان به شما این است که نقش اساسی خود را به خوبی در این زمینه ایفا کنید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه اظهار داشت: بدون شک برای هر شخصیت و چهره‌ای که اهل مطالعه، منطق و آشنا با برهان و استدلال باشد، روشن است که فضائل اهل بیت علیهم السلام غیر قابل انکار است و اساساً اهل بیت علیهم السلام، محور وحدت و همدلی بین ما و برادران اهل سنت هستند.

تعامل با مراکز فرهنگی آستان قدس رضوی

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه با تأکید بر تقویت تعاملات فرهنگی بین این نهاد و مراکز فرهنگی پاکستان بیان داشت: علاوه بر بنیاد پژوهشهای اسلامی که با آن تعامل داشته‌اید، آستان قدس رضوی مؤسسات فرهنگی دیگری مانند موسسه جوانان دارد که کارهای پژوهشی خوبی بخصوص در حوزه نوجوان و جوان تدوین کرده‌اند و خوب است این همکاری‌های فرهنگی بخصوص با شما که تألیفات زیاد و تأثیرگذاری در جامعه اسلامی اعم از اهل سنت و شیعه دارید، بیش از پیش محقق شود تا دنیای اسلام از ثمرات آن سود ببرد.

وی با بیان این که به دور از هرگونه تعارف و مبالغه ای احساس من نسبت به پاکستان و مردم پاکستان، همانند احساسی است که به کشور خودم و برادران خودم دارم، گفت: از همان ابتدای پیروزی انقلاب به عنوان یک شخص علاقه مند به آشنایی با کشورها و ارتباط با جوامع اسلامی، پاکستان را به عنوان یک کشور ممتاز که زمینه و ظرفیت برای این گونه ارتباطات، وحدت و هماهنگی و همکاری در زمینه مسائل سیاسی اقتصادی و… دارد، می‌دانستم.

توجه ویژه به زائران اردو زبان

آیت الله واعظ طبسی تصریح کرد: بر همین اساس، از همان اولین روز پیروزی انقلاب اسلامی که بنده در آستان قدس رضوی مسئولیت داشتم، برای زائران پاکستانی حساب خاصی باز کرده و توصیه کرده ام جای خاصی برای آنها در نظر بگیرند و امکاناتی که می‌توانیم، برای ایشان فراهم کنیم تا در محیطی امن و آرام با خدواند متعال به نیایش بپردازند و به پیشگاه مولای خود عرض ادب و ارادت کنند که بحمدالله این اقدامات، سرمایه‌های معنوی زیادی همراه داشته است.

نماینده ولی فقیه در خراسان در ادامه با ابراز نگرانی از اتفاقاتی که بعضاً برای زائران بارگاه منور رضوی در پاکستان رخ داده است، گفت: یک مساله‌ای که ما و بسیاری از علما و مراجع را نگران کرده، این است که متأسفانه جریان تکفیری در مواردی به زائران پاکستانی بارگاه منور رضوی حمله ور شده و تعداد زیادی از زائران را به شهادت رسانده اند. لذا درخواست من از شما این است که به طور خاص با تأثیری که در منطقه و نزد مردم دارید، در این زمینه فعال وارد شوید و اقدامات مقتضی را برای جلوگیری از تکرار چنین حوادث تلخی داشته باشید.

وی در پایان گفت: به سهم خودم از قدم‌های بلندی که در رابطه با پژوهش و تحقیق در زمینه مسائل اسلامی و معارف اهل بیت علیهم السلام برداشته‌اید، تشکر می‌کنم.

برائت اهل سنت پاکستان از تکفیری‌ها

در ادامه این جلسه، دکتر محمد طاهر القادری در سخنانی اظهار داشت: امروز من در مکانی حضور پیدا کرده ام که بارگاه فرزند رسول خدا و محل حضور دائمی ملائک است.

وی افزود: من نیز همراه با شما و مراجع بزرگ تقلید ایران، این تشویش را از جریان وهابیت و سلفی گری و اقدامات تروریستی دارم و میلیونها اهل سنت در پاکستان، مخالف تکفیری‌ها هستند و همین احساس خطر و تشویش خاطر را نسبت به آنها دارند.

قادری با بیان این که قدرت‌های سلطه گر نمی خواهند پاکستان مانند ایران به عنوان یک کشور قدرتمند مسلمان در منطقه مطرح شود، ابراز داشت: در کشور ایران، حضرت امام(ره) و مراجع و علمای بزرگ با هم متحد شدند و انقلاب اسلامی را به وجود آوردند، ولی پاکستان متأسفانه از نعمت مرجعیت و رهبری محروم است و مردم نتوانسته اند حول رهبری واحد جمع شوند.

این عالم اهل تسنن هدف اصلی تکفیری‌ها را تضعیف مسلمانان جهان و از بین بردن امنیت و وحدت مسلمانان ذکر کرد تا از این طریق بتوانند به اربابان خود که همان استکبار هستند، خوش خدمتی کنند.
در پایان این دیدار این عالم برجسته اهل سنت از موزه قرآن و نفایس خطی آستان قدس رضوی بازدید کرد.


یک نظر برای آیت الله واعظ طبسی در دیدار عالم برجسته اهل سنت: تروریسم باید از دنیای اسلام محو شود

  1. احمد گفت:

    مرحبا به این اندیشمندان آزاده جهان اسلام. این موارد را بیشتر اطلاع رسانی کنید. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 + = 11