تبیین فقهی فتوای حرمت استعمال دخانیات


 حضرت آیت الله مکارم شیرازی در درس خارج خود با تاکید مجدد بر حرمت استعمال سیگار و مواد دخانیات، به تبیین فقهی،‌ علمی و پزشکی این مساله پرداخت و از مردم،‌رسانه ها و دولت خواست به فکر مقابله با این پدیده باشند.


حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید امروز در آغاز درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، با استناد به روایتی از حضرت امام حسن عسکری(ع) در تحف العقول، به بیان نکات اخلاقی برای حاضران پرداخت.

وی زیاد به یاد خداوند بودن، به یاد مرگ بودن، تلاوت قران کریم و فرستادن صلوات بر پیامبر(ص) و اهل بیت طاهرین ایشان را از جمله تاکیدات و توصیه های امام حسن عسکری(ع) در این روایت دانست.

آرامش قلبی مهم ترین ثمره به یاد خدا بودن است

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر این که ذکر خدا به صورت مداوم فواید فراوانی دارد که مهم ترین آن آرامش قلبی است، تصریح کرد: فردی که به یاد خدا باشد در هنگام مشکلات بیقراری نمی کند و یاد خدا به او آرامش می دهد.

وی ترک گناهان را فایده دیگر مترتب بر ذکر خدا دانست و گفت: یکی دیگر از فواید ذکرالله، دعوت انسان به کارهای خوب و نیک است؛ به یاد خدا بودن انسان را تربیت می کند؛ ‌فایده دیگر ذکرالله این است که انسان را از شیاطین و سخنان ناروا دور می کند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که برخی از ذکر موت بدشان می آید و از آن غافل می شوند، گفت: پایان عمر یک واقعیت انکارناپذیر است و روزی انسان باید چشم از این دنیا فرو ببندد و اگر به این مساله توجه شود انسان کمتر به دنیا و ذخارف آن روی می آورد.

اختلاس سه هزار میلیاردی نتیجه غفلت از مرگ و دنیا طلبی است

این مرجع تقلید با بیان این که برخی به گونه ای برای دنیا تقلا می کنند که گویی تا ابد در دنیا هستند، یادآورشد: برخی تقلا می کنند سه هزار میلیارد به دست بیاورند، این را می خواهند چکار کنند؟ اینها همه نتیجه غفلت از مرگ است و نتیجه حرص و طمع کردن به شمار می آید.

وی تلاوت قرآن را از دیگر عوامل تربیت انسان دانست و گفت: انسان افزون بر تلاوت قرآن باید در مضامین آن نیز تفکر و تدبر کند؛ چراکه این مساله مسیر زندگی ما را تغییر می دهد و در تاریخ اسلام نیز نمونه هایی از این دست ذکر شده است که یک آیه قرآن مسیر زندگی شان را به کلی دگرگون کرد.

تبیین علل حرمت استعمال دخانیات طبق فتوای آیت الله مکارم شیرازی

این مرجع تقلید در ادامه با اشاره به فتوای حرمت استعمال دخانیات گفت: ما فتوایی درباره سیگار دادیم و گفتیم کشیدن سیگار حرام است و دلیل ما نیز بسیار روشن است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی افزود: اطبایی که در این راه فعالیت می کنند پیش ما آمده و گفته اند ۱۲۰ بیماری است که بر اثر کشیدن سیگار و دخانیات به سراغ انسان می آید؛ برخی از این بیماری ها سرطان، گرفتگی عروق و سکته مغزی و سکته قلبی است.

وی خاطرنشان کرد: ما می گوییم قول اهل خبره بی غرض و مرض و اجماع آنها را در این مساله باید پذیرفت و نیز می گوییم آیا استعمال چیزی که این همه ضرر دارد باید حکم به حرمت آن داد.

این مرجع تقلید افزود: اخیرا در آمار آمده است تعداد افرادی که بر اثر استعمال دخانیات و قلیان در سال از دنیا می روند بیش از افرادی است در اثر سوانح رانندگی جان خود را از دست می دهند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر این که ما طبق موازین فقهی عمل می کنیم، گفت: در فقه اگر مساله ای خوف ضرر داشته باشد گفته می شود که انجام ندهید، چطور مساله ای با این میزان از ضرر که اهل خبره به آن شهادت می دهند، نباید حکم به حرمت آن داد؟

وی افزود: برخی سؤال می کنند فتوای شما چه آثار و فوایدی داشته و آیا منجر به ترک سیگار شده است؟ آثار این فتوا این است که الان در مجامع عمومی، قطار، اتوبوس ها و مجالس عمومی به وضعیت سابق سیگار کشیده نمی شود، مگر این که افراد متخلفی باشند و خوشبختانه بر اثر فرهنگ سازی انجام شده این مساله به ضد ارزش تبدیل شده است.

این مرجع تقلید گفت:‌ اخیرا برخی در رسانه ها شیطنت کرده بودند که این فتوا چه اثری داشت و چرا سیگار در جامعه ترک نشد؟ من سؤال می کنم مواد مخدر و شراب را همه حرام می دانند اما در سال میلیون ها لیتر شراب و مقادیر بسیار زیادی مواد مخدر کشف می شود؛ با یک فتوا همه چیز ریشه کن نمی شود، مگر وقتی همه فتوا به حرمت مواد مخدر و شراب داده اند به کلی ترک شد؟

حضرت آیت الله مکارم شیرازی تاکید کرد: باید دولت، مردم و رسانه ها دست به دست هم دهند تا شرایط ما در این زمینه تغییر کند. متاسفانه میلیاردها تومان پول هدر می رود که افزون بر بیماری های زیاد، محیط زیست و هوا را آلوده می کند و این یک اسراف بسیار بزرگ است.

وی اضافه کرد: عده ای سؤال می کنند برخی از امامان جماعت سیگار می کشند آیا می شود پشت سرشان نماز خواند؟ ما در جواب می گوییم حمل به صحت کنیم شاید مقلد ما نباشد و شاید عذر مهمی داشته باشد؛ البته این کار زیبنده نیست و شایسته است به آنها تذکر لازم داده شود؛ البته شاید برخی نسبت به مضرات آن مطلع نیستند و باید آگاه شان کرد.

 حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفت: امیدواریم خبررسانی وسیع تری نسبت به این موضوع انجام گیرد و زمانی فرا برسد که سیگار و قلیان و مواد مخدر ریشه کن گردد به خصوص اینکه شنیده ایم نوجوانان کم سن و سال دارند آلوده می شوند که این مساله زنگ خطری است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 8 = 11