آیت الله جوادی آملی: ریشه مشکلات جامعه فقدان اخلاق است

آیت الله جوادی آملی
 حضرت آیت الله جوادی آملی فقدان اخلاق را ریشه مشکلات جامعه دانست و گفت: ما وظیفه انتقال معارف اهل بیت(ع) را به جامعه بر عهده داریم اما متاسفانه شاهد خروجی مناسبی در جامعه نیستیم که سرّش همان فقدان اخلاق است.

به گزارش خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله  جوادی آملی در دیدار اعضای انجمن اخلاق اسلامی حوزه علمیه قم که در در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، فقدان اخلاق را ریشه مشکلات جامعه دانست و گفت: ما وظیفه انتقال معارف اهل بیت(ع) را به جامعه بر عهده داریم اما متاسفانه شاهد خروجی مناسبی در جامعه نیستیم که سرّش همان فقدان اخلاق است.
وی ادامه داد: خداوند در وجود هیچ موجودی حتی فرشتگان به اندازه انسان سرمایه گذاری نکرده است؛ اینکه خداوند متعال می فرماید ” و نفخته فیه من روحی”، این «ی» متصل به روح نشان می دهد که بین خداوند و انسان یک رشته و حبل متین وجود دارد و فن شریف اخلاق برای شناخت همین نکته نهفته در این «ی» است که انسان متوجه باشد به کجا و چه کسی متصل است.
استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم اخلاق را یک رشته عمیق علمی دانست و اظهار داشت: اخلاق غیر از موعظه است، اخلاق یک رشته عمیق علمی است که موضوع آن شناخت نفس انسان است تا از این طریق انسان بتواند روح خود را درمان کند و طهارت ببخشد و خود را از شر گناهان آبرو بر نجات بدهد.
حضرت آیت الله جوادی آملی در ادامه خواستار تالیف کتب درسی عمیق و کارشناسی شده با موضوع علم اخلاق به منظور استفاده در سرفصل های آموزشی حوزه های علمیه و دانشگاه ها و همچنین توجه به «فقه الاخلاق» شد و ابراز داشت: لازم است هدف اخلاق که همان تقویت عقل عملی و قوه انگیزه است در کنار توجه به عقل نظری و قوه اندیشه مورد توجه جدی قرار بگیرد چرا که رشد یکی از این دو بعد بدون دیگری اثری نخواهد داشت.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 + = 11