حوزه انقلابی، نقطه مقابل اسلام ارتجاعی و مبنای ایجاد تمدن اسلامی است

آیت الله مصباح یزدی تاکید کرد: مهم ترین تفاوت میان تمدن غربی و تمدن اسلامی ، تحول در بینش جامعه نسبت به زندگی و فرهنگ است ، به عبارت دیگر اسلامی بودن تمدن به آن است که روح جامعه ، باورها و افکار اسلامی شود که در این جاست که نسبت میان تمدن اسلامی و حوزه انقلابی روشن می شود

آیت الله مصباح یزدی در دیدار سالانه مدیران حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان سراسر کشور با تشریح حوزه انقلابی و تمدن اسلامی و نسبت میان این دو ، حوزه انقلابی را مبنای ایجاد تمدن اسلامی دانست.

رئیس موسسه آموزش و پژوهشی امام خمینی (ره) در این دیدار با اشاره به جهاد فرهنگی ، فهم کامل از واژه های مانند حوزه انقلابی و تمدن اسلامی را مورد تاکید قرار داد و افزود: انقلابی بودن یعنی اعتقاد به اسلامی که تمام ابعاد زندگی انسان را بیان می کند و روشن است که این دیدگاه تفاوت بسیاری با اسلام ارتجاعی ، که تنها با نگاه به امور شخصی و عبادی اسلام را تفسیر می کند دارد.

وی افزود : محدود کردن اسلام به عبادتهای شخصی و دوری از فعالیتهای اجتماعی و سیاسی همچنین افراطی بودن مانند زمانی که کوزه ای که فرزند امام از آن آب می نوشید را آب می کشیدند، نمونه ای از این اقدامات متحجرانه است.

آیت الله مصباح یزدی بزرگترین کار امام خمینی (ره) را احیای بخش عظیمی از دستورات اسلامی در ابعاد مختلف زندگی انسان دانست و گفت : با همین نگاه انقلابی ، باید ابعاد تمدن اسلامی روشن شود.

وی افزود: مهمترین تفاوت میان تمدن غربی و تمدن اسلامی ، تحول در بینش جامعه نسبت به زندگی و فرهنگ است ، به عبارت دیگر اسلامی بودن تمدن به آن است که روح جامعه ، باورها و افکار اسلامی شود که در این جاست که نسبت میان تمدن اسلامی و حوزه انقلابی روشن می شود.

این استاد برجسته حوزه های علمیه افزود: منظور از رواج تمدن اسلامی در کشورهای دیگر، تحول در افکار آنها است که این تحول توسط حوزه انقلابی صورت می گیرید و الا تغییر شکل و خانه ها چیزی را عوض نمی کند.

آیت الله مصباح یزدی با تقدیر از فعالیتهای حوزه های علوم اسلامی دانشگاهیان در سطح کشور، گفت: در جهاد فرهنگی و دینی که شما عهده دار آن هستید، قدم اول آن است که تعابیر درست فهمیده شده، و در جای مناسب استفاده شود، به عنوان نمونه لازم است تعبیراتی مانند جامعه آرمانی اسلامی، حوزه انقلابی، تمدن اسلامی و تک تک واژه های مقام معظم رهبری توسط امثال شما بررسی و تفسیر شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 + = 8